Szukanie pracy po australijsku

startup-photos.jpg

Pomysł na wyjazd do Australii pojawił się naszych głowach nieco ponad rok temu. Od tego czasu powoli, lecz skutecznie parliśmy do przodu, realizując kolejne punkty z check listy. Problemem okazał się IELTS, gdzie za każdym razem z jednego bandu brakowało pół punktu. Po trzecim egzaminie zdecydowaliśmy, że jedziemy na wariata i na miejscu będziemy się martwić o wizę i pracę.

Na kilka miesięcy przed wyjazdem zacząłem szukać pracy zdalnej, abyśmy mieli środki na utrzymanie w Australii podczas szukania docelowej pracy. W moim zawodzie dosyć łatwo o taką posadę, jednak w moim przypadku dochodziły pewne warunki, które skutecznie utrudniały znalezienie zdalnego zatrudnienia. Dlatego postanowiłem poszukać pracy na sponsorship. Musisz być wybitnym ekspertem w swojej dziedzinie lub mieć ogromne szczęście, aby znaleźć sponsorship na pełen etat, będąc na drugim końcu świata. Wszystkie zapytania jakie wysyłałem do firm, odbijały się od ściany odległości. Jeśli firma odpisała (a nie zdarzało się to często), prosiła o ponowny kontakt, jak już będę w Australii. Udało mi się nawiązać kontakt z kilkoma firmami HR oraz pośrednikami, którzy teoretycznie mieli pomóc znaleźć pracę, ale zawsze kończyło się w momencie, gdy dochodziło do umówienia spotkania twarzą w twarz. Nie ma mnie na miejscu - nie ma dla mnie pracy. Po przyjeździe na miejsce skontaktowałem się ze wszystkimi (raptem trzema) firmami, z którymi byłem umówiony na "po przyjeździe" oraz zacząłem wysyłać CV w odpowiedzi na aktualne oferty pracy. Okazało się, że drugi telefon, który odebrałem od pracodawcy, był telefonem, dzięki któremu zdobyłem pierwszą australijską pracę na pełen etat. Na koniec zostawiam wam garść porad, które mogą się okazać pomocne w przypadku gdybyście chcieli przeprowadzić się do Australii i szukać tutaj pracy.

 • Zacznijcie przeglądać oferty pracy na kilka miesięcy przed planowanym przyjazdem. Da to czas na podciągnięcie umiejętności, które mogą być potrzebne na miejscu.
 • Wiele firm korzysta z pośredników w celu znalezienia pracownika. Skontaktujcie się z tymi pośrednikami - możliwe, że mają w ofercie stanowisko, które będzie wam pasowało.
 • Jeśli jest to możliwe, kontaktujcie się bezpośrednio z firmami, do których aplikujecie.
 • Jeśli jest firma, w której chcielibyście pracować, ale aktualnie nie wystawia ona żadnych ofert pracy, wyślijcie do niej CV. Jeśli wasze umiejętności się spodobają, oferta pracy się znajdzie.
 • Sprawdźcie na profesjonalnych stronach doradztwa zawodowego format CV oraz listu motywacyjnego. W Australii obowiązują nieco inne standardy niż w Polsce. Ja skorzystałem z porad Nadine Myers, ale nie traktujcie moich słów jak wyroczni i poszukajcie kogoś, kto będzie wam pasował.
 • Postarajcie się, aby referencje z aktualnego miejsca pracy były jak najbardziej szczegółowe i jak najobszerniejsze.
 • Dowiedzcie się jak wygląda etykieta w firmie, do której idziecie na rozmowę. W moim przypadku polegało to na bezpośrednim zapytaniu o strój w jakim mam przyjść na rozmowę (nie miałem butów do garnituru i wyjaśniłem jak to się stało - później był to ciekawy temat do przełamania lodów podczas spotkania).
 • Uzupełnicie lub załóżcie profil na LinkedIn i starajcie się by był aktualny.</li>
 • Będąc na miejscu, wychodźcie na spotkania związane z waszą branżą. W przypadku IT są to wszelkiej maści meet-up, hackatony, konferencje, itp. Istnieje spora szansa, że poznacie kogoś, kto załatwi wam pracę.
 • Jeśli nie macie wizy i podobnie jak my jedziecie na wariata, miejcie plan zapasowy. Naszym była firma oferująca wizę 457 w zamian za opłatę będącą częścią naszych zarobków. Rozwiązanie nie jest idealne, ale doskonale się sprawdzi w przypadku gdyby szukanie pracy się przeciągało. Wprawdzie nie da wam to zatrudnienia, ale pozwoli skupić się na szukaniu pracy bez konieczności szukania sponsora oraz pozwoli wam dłużej zostać w kraju.
 • Zachowajcie otwarty umysł i pozytywne nastawienie. O wiele prościej załatwić coś w Australii będąc uśmiechniętym i przyjaznym, niż roszczeniowym i opryskliwym.

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą wam znaleźć pracę w Australii. W razie pytań pozostajemy do waszej dyspozycji.