Przewodnik po australijskich wizach

pexels-photo-1008155.jpeg

Przeprowadzka do Australii nie jest tak straszna, jak ją malują. Różni się jedynie czasem spędzonym w samolocie oraz koniecznością posiadania wizy. I to wiza właśnie jest jednym z powodów, dla których Australia sprawia wrażenie niedostępnej.

W tym oraz kilku kolejnych artykułach spróbuję odczarować magiczny świat australijskiej wizy. Dzisiaj skupimy się na wyborze, jaki daje nam urząd imigracyjny. A wybór mały nie jest. Już sama świadomość, ile mamy wiz do wyboru, potrafi zniechęcić do dalszego działania. W moim przypadku, wyglądało to tak: przed wyjazdem celowałem w jedną z dwóch wiz permanentnych, do Australii pojechałem na wizie turystycznej, na miejscu otrzymałem tymczasową wizę pracowniczą, po której wybrałem jedną z trzech dostępnych dla mnie wiz permanentnych (różnych od pierwszych dwóch). Prawda, że nieco zagmatwane?

Wiza turystyczna

Do Australii najprościej dostać się na wizie turystycznej. Do wyboru mamy dwie wizy turystyczne: eVisitor oraz Visitor visa. Pierwsza z nich jest bezpłatna, jej wyrobienie trwa maksymalnie dwa dni i pozwala zostać w Australii do trzech miesięcy. Jest to idealna wiza na wakacyjny wyjazd. Druga wiza kosztuje od $140 do $1045 (cena zależy od częstotliwości podróżowania), jej wyrobienie trwa do 48 dni, a długość pobytu to maksymalnie 12 miesięcy.

Żadna z wiz turystycznych nie uprawnia do podjęcia pracy w Australii.

Wiza tymczasowa

Wiz tymczasowych jest bardzo dużo i każda z nich ma inne warunki. Do dyspozycji mamy wizy studenckie, pracownicze oraz biznesowe. W zależności od posiadanej wizy możemy pracować na cały lub niepełny etat, część z nich wymaga posiadania odpowiedniej ilości środków na koncie, a inne z kolei mają absurdalne warunki przyznawania. W każdym przypadku pozwolenie na pobyt w kraju wydawane jest na określony czas, po którym musimy opuścić Australię. Kolejnym wspólnym elementem jest wymóg zdania egzaminu z języka angielskiego. Niektóre wizy tymczasowe można, po spełnieniu określonych warunków, przekształcić w wizę permanentną.

Wiza permanentna

Uzyskanie wizy na pobyt stały w Australii jest możliwe na kilka sposobów. Najczęstszym jest nominacja, którą może wykonać sponsor (czyli pracodawca lub stan). W dużym uproszczeniu, nominacja polega na wyznaczeniu pewnych wymogów, które nominowana osoba powinna spełniać. Inną możliwością jest ślub z obywatelem/obywatelką Australii lub skorzystanie z programu łączenia rodzin (o ile taką mamy w Australii). Kolejne możliwości to: bycie uchodźcą, geniuszem lub obywatelem Australii, który wyjechał z kraju i chce wrócić.

Ten rodzaj wizy jest najtrudniej dostać, ze względu na wyśrubowane wymagania. Bardzo pomaga wysoki wynik z egzaminu z języka angielskiego, nie mniej ważne jest doświadczenie zawodowe oraz wiek. Wiza permanentna jest najdroższa ze wszystkich wiz i potrafi kosztować kilka tysięcy dolarów za osobę. Oczekiwanie na przyznanie wizy to nawet kilkanaście miesięcy.

CDN...

W kolejnym artykule poświęconym wizom, skupię się na opisaniu wiz turystycznych. Przedstawię sposób aplikowania, wymagane dokumenty oraz warunki jakie należy spełnić, aby taką wizę otrzymać.

Na koniec mała ciekawostka. W chwili obecnej Australia oferuje prawie 70 wiz. Do tego dochodzi kolejne 50, o które nie można już aplikować, ale nadal są w użyciu.