Pajęcze opowieści

Jaka jest pierwsze skojarzenie na myśl o Australii? W większości przypadków będą to pająki. Podobno w Australii nie ma zwierzęcia, które nie chciałoby nas zabić, a legendy o wężach walczących z pająkami co pewien czas pojawiają się w różnych formach.

/images/411eeea0eceb9e98585dac92640dfe35.jpg

A jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście wszystko czyha na nas w mroku i wypatruje dogodnej okazji do ataku?

W Polsce mieszkałem przez ponad rok na osiedlu w pobliżu lasu. Tak się złożyło, że mieszkałem na parterze i miałem kawałek ogródka. Niewiele później zamieszkałem w bliźniaku z dużym ogrodem. Jeśli miałbym porównać częstotliwość występowania robali, to Polska nie ma sobie równych. Praktycznie każdego ciepłego dnia obserwowałem kosmatych "przyjaciół" próbujących dostać się do domu.

W Australii z kolei przez pierwsze dwa miesiące mieszkałem w domu z dużym ogrodem i daleko od centrum. W przypadku domu z kangurkami, przez większość czasu drzwi były otwarte, więc pająki mogły nas odwiedzać praktycznie bez przeszkód. Przez cały ten czas spotkałem kilka sztuk.

Wydawać by się mogło, że taką ilość pająków da się przeżyć i prawie zgadzam się z tym stwierdzeniem, gdyby nie fakt, że spośród wszystkich zaobserwowanych gatunków, dwa są groźne dla człowieka, a jeden jest na tyle duży, że potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.

Huntsman

Zacznijmy od tego ostatniego. Mowa tutaj o huntsmanie, który potrafi być stosunkowo duży i wyglada dosyć nieprzyjemnie.

/images/TvkCNTIdS3SWkEQz2sq77w_thumb_1a1f.jpg

W pierwszej chwili gdy zobaczyłem go leniwie przechadzającego się po szklanych drzwiach, wydobyłem z siebie szereg przekleństw. Dla kogoś, kto nie jest fanem pająków, taki widok nie należy do najprzyjemniejszych. Co ciekawe dzień wcześniej widziałem podobnego wewnątrz domu. Siedział sobie spokojnie na suficie i nie zwracał na mnie uwagi. Podobno huntsmany nie są groźne dla człowieka, ale nie chciałbym się o tym przekonać. Ludzie lubią je mieć w domu ze względu na ich właściwości - polują na inne, znacznie groźniejsze pająki. Ja wole jednak polegać na spray'u na robale.

Hunstman ma dwie bardzo irytujące cechy. Po pierwsze - skacze. Jeśli chcemy go schwytać i wypuścić poza domem, prawie na pewno na nas skoczy, gdy się do niego zbliżymy (pająk w filmu to nieco większa odmiana tego, co spotkałem w Australii).

Drugą właściwością jest fakt, że huntsman jest pająkiem wędrownym. Nie buduje on pajęczyn, a swoje ofiary atakuje znienacka. Pomaga mu w tym duża prędkość poruszania. Wracając do jego wędrówek - zdarzają się sytuacje, iż pająk ten trafi do samochodu i schowa się pod osłoną przeciwsłoneczną. Otwierając ją, zrzucimy pająka na kolana - jeśli zawał nas nie zabije, to wypadek przy dużej prędkość może skutecznie dokończyć dzieła.

Redback

Kolejnym często spotykanym pająkiem jest redback. Nazwę swoją otrzymał z powodu czerwonej kropki/paska umiejscowionej na odwłoku. Poza czerwonym oznaczeniem, pająk ten charakteryzuje się bardzo ładnym czarnym, błyszczącym kolorem oraz kształtem, który często można spotkać w horrorach. Niestety nie udało mi się wykonać dobrego zdjęcia tego pająka i jedyne jakie posiadam w kolekcji jest nieostre. Mam nadzieję, że nie będę miał okazji zrobić innego zdjęcia.

/images/14938108_1431320010230097_178330113994297996_n.jpg

Redbacka najczęściej można spotkać w pobliżu metalowych elementów, np. grill, pod maską samochodu, w blaszanym garażu. Nie wiem dlaczego ten pająk tak upodobał sobie metaliczne powierzchnie. Na szczęście nie jest to agresywny pająk i zazwyczaj ukąszenia pojawiają w wyniku nieuwagi człowieka aniżeli ataku pająka. Niemniej ugryzienie jest bardzo groźne i najlepiej jak najszybciej udać się do szpitala.

White-tailed

Ostatnim z niebezpiecznych pająków z jakim mieliśmy nieprzyjemność się spotkać, jest white-tailed. Tego nie udało mi się złapać na zdjęciu. White-tailed przypomina kształtem przerośniętą mrówkę z białym odwłokiem. Informacje na temat zagrożenia dla ludzi są sprzeczne. Część źródeł twierdzi, że ugryzienie jest tylko bolesne i nie niesie ze sobą groźnych konsekwencji. Inne z kolei wiążą pająka z takimi objawami jak ciężkie stany zapalne, a nawet martwica. Podobno odpowiedzialna jest za to bakteria przenoszona przez pająka. Nie jest to potwierdzona informacja, ale w tym przypadku wolę dmuchać na zimne.

White-tailed najczęściej spotykany jest w domu w szafach i szufladach na ubranie (lubi ubrania i buty) oraz w gazetach.

Jak się bronić?

Obrona przed pająkami jest niezwykle prosta - napalm i przeprowadzka :)

/images/fire.gif

A na poważnie, to wystarczy sprawdzić ubranie, które chcemy założyć, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas wisiało nieużywanie, a buty przed założeniem warto wytrzepać. Wszystkie rzeczy, które zostały na noc na dworzu, trzeba koniecznie obejrzeć, podobnie jak przedmioty z mało uczęszczanych pomieszczeń - składzik, piwnica, poddasze, itp. Jeśli mamy coś do zrobienia w ogrodzie, koniecznie ubierzmy rękawiczki, a te dokładnie obejrzyjmy przed założeniem. A co zrobić jak już znajdziemy pająka? Zabić go. Najlepiej przy użyciu spray'u, a jeśli nie mamy takiego pod ręką, to przy pomocy packi na muchy, gazety, itp. W żadnym wypadku nie zabijamy pająka gołą ręką lub stopą.

Co zrobić jak ugryzie pająk?

Przede wszystkim zachować spokój. W zależności od tego co nas ugryzło, mamy co najmniej kilkanaście minut na reakcję.

Jeśli jest to możliwe, powinniśmy złapać pająka (pod miskę, szklankę) lub "delikatnie" go zabić - tak aby dało się go zidentyfikować. Następnie dzwonimy na pogotowie i podajemy szczegóły. Zaczynamy od informacji o ugryzieniu przez pająka i adresu. W oczekiwaniu na profesjonalną pomoc, powinniśmy unieruchomić kończynę i obwiązać ją elastycznym opatrunkiem. Po żadnym pozorem nie wysysamy jadu, nie myjemy ani nie masujemy miejsca ukąszenia oraz nie stosujemy opasek uciskowych.

Podsumowanie

Pająki w Australii są powszechne i niebezpieczne. Na szczęście trzymają się z dala od ludzi i trzeba mieszkać blisko lasu, by mieć częste przygody. Z opowieści znajomych wynika, że w ciągu roku spotyka się kilka pająków. Na pocieszenie napiszę, że przez ostatnie kilkanaście lat więcej hospitalizacji było z powodu użądlenia pszczoły/osy/szerszenia niż z powodu ugryzienia pająka. Co więcej, nikt przez ten czas nie umarł z powodu ugryzienia pająka.

Comments powered by Disqus