Opieka zdrowotna w Australii

medical-appointment-doctor-healthcare-40568-min.jpeg

Wraz z początkiem roku rozpoczęliśmy starania o permanentną wizę. Po wielu tygodniach kompletowania dokumentów oraz wypełniania formularzy, nasza aplikacja została przyjęta do rozpatrzenia, a my otrzymaliśmy tzw. bridging visa, wizę, która między innymi upoważnia nas do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego.

W czasie, gdy zajmowaliśmy się papierologią, przyjechali do nas znajomi z Polski. Dzień po wylądowaniu jeden z naszych gości dostał zapalenia wyrostka, co zaowocowało wizytą w szpitalu, operacją i krótką hospitalizacją. Ja z kolei zmagałem się z zapaleniem ucha (nieszczęścia chodzą parami). Oba te wydarzenia zainspirowały mnie do napisania tego tekstu. Zamiast jednak pisać długi i nudny arykuł o australijskiej opiece zdrowotnej, postanowiłem zebrać najważniejsze informacje w postaci FAQ. Przez ostatnie kilka tygodni zbieraliśmy pytania, na które udzielimy odpowiedzi poniżej.

Zanim przyjdziemy do tematu, musicie być świadomi, że wszystkie informacje tutaj zawarte tyczą się Melbourne i w innych miastach/stanach mogą być nieaktualne/niepoprawne.

Czy opieka zdrowotna jest bezpłatna?

To zależy. Zaczynając naszą australijską przygodęm musieliśmy wykupić prywatne ubezpieczenie. Poza miesięczną opłatą w wysokości $100 za osobę, każda wizyta u lekarza kosztowała około $70-$80, z czego mniej więcej połowa była zwracana w ramach ubezpieczenia. W przypadku Medicare (publiczne ubezpieczenie zdrowotne), sprawa wygląda podobnie, przy czym pieniądze zwraca nam Medicare, a nie prywatny ubezpieczyciel. Przewagą Medicare jest możliwość skorzystania z tzw. bulk billing. W dużym skrócie, lekarz nie pobiera od nas opłaty za wizytę, a bezpośrednio z Medicare. Oznacza to, że nie płacimy za wizytę ani centa. Niestety coraz mniej lekarzy oferuje taki sposób rozliczania. Niestety nie do końca rozumiem od czego zależy, że dany lekarz rozlicza się w modelu bulk billing.

Jak jest koszt wizyty?

Wizyta kosztuje do $90. Przy czym w zależności od naszego ubezpieczenia oraz sposobu w jaki lekarz się rozlicza z ubezpieczycielem, koszt można zmniejszyć nawet o 100%. Obniżka zależy od rodzaju wizyty, jej długości, specjalizacji lekarza, itd. Pełna lista obniżek to grubo ponad 1000 stron.

Jak wygląda wizyta u lekarza?

Dokładnie tak samo jak w Polsce. Umawiamy się telefonicznie lub online na konkretny termin, przychodzimy do przychodni, potwierdzamy naszą rejestrację oraz czekamy kilka minut na wizytę. Wizyta trwa około 15 minut, przy czym lekarz nie będzie nas pospieszał. Jeśli okaże się, że potrzebujemy więcej czasu, dostaniemy go bez przewracaniem oczami. Po wizycie udajemy się do recepcji w celu uiszczeniu opłaty (jeśli lekarz taką pobiera). Na koniec otrzymujemy rachunek oraz podsumowanie wizyty. Jeśli wizyta obejmowała badania laboratoryjne, rachunek otrzymamy pocztą razem z wynikami.

Jak wygląda kupowanie leków na receptę?

W zależności od naszego ubezpieczenia, możemy otrzymać zniżkę na leki. Poza samym lekiem na recepcie wypisane będą wskazania lekarza. Aptekarz przygotowując dla nas naszą receptę, wydrukuje te wskazania i naklei na opakowaniu. Co więcej, nie musimy stać w kolejce w oczekiwaniu na realizację recepty. Przy oddawaniu recepty otrzymujemy urządzenie, które zacznie wibrować i wydawać dźwięki, gdy nasze leki będą gotowe do odbioru (tak jak w nadmorskich barach :)).

Jak wygląda opieka szpitalna?

SOR wygląda jak w amerykańskich filmach (i to nie tych kiepskich). Pomieszczenie jest czyste, a oczekujące osoby są odizolowane od osób aktualnie badanych. Po badaniu, pacjent nie jest zostawiany sam sobie na wiele godzin, tylko przyjmowany na oddział. Po przyjęciu na oddział, osoby związane z pacjentem, mają dostęp do stołówki, gdzie można za darmo zjeść dobry posiłek. Co więcej, posiłki serwowane pacjentom są duże i dobre.

Nie wiem czy to jest norma, ale w proces diagnozowania wyrostka zaangażowanych było dwóch lekarzy. Po operacji pielęgniarki oraz lekarze aktynie brali udział w monitorowaniu stanu zdrowia - nie unikali kontaktu z pacjentem i udzielali wyczerpujących informacji.

Ile kosztuje wizyta w szpitalu?

Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia pokrywającego wizytę w szpitalu, wydamy dużo pieniędzy. Kwoty zaczynają się od kilkuset dolarów i bardzo szybko rosną do kilku/kilkunastu tysięcy - wszystko zależy od przebytego zabiegu, rodzaju opieki i naszego ubezpieczenia.

Na szczęście Medicare oraz większość prywatnych pakietów ubezpieczeniowych w całości pokrywa koszty leczenia szpitalnego w publicznej placówce. Prywatne szpitale będą pobierać opłaty, których ubezpieczenie nie pokrywa. Jeśli wybierzemy się do publicznego szpitala, ale będziemy chcieli mieć jednoosobowy pokój lub wybrać lekarza prowadzącego, zapłacimy za te wygody. Lista opłat jest naprawdę długa i ciężko byłoby tutaj wymienić wszystkie płatne "przyjemności".

Ile kosztuje transport karetką?

Ten punkt chciałem opisać oddzielnie od opieki szpitalnej, ponieważ jest to ważna informacja, która pozwoli wam oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Transport karetką jest strasznie drogi. Standardowa opłata za karetkę to ponad $1000. Co więcej Medicare nie pokrywa tego, więc lepiej uzbroić się w dodatkowe ubezpieczenie. Nie jest ono drogie, około $100 na rok.

Jak wygląda rynek medycyny alternatywnej?

Nie będę ukrywał, że nie jestem fanem medycyny alternatywnej. Nie interesowałem się tym tematem, więc ciężko mi napisać o cenach lub o jakości tego typu usług. Jedyne co mogę napisać, że Melbourne nie może narzekać na brak tego typu usług.

Co to jest i ile kosztuje Medicare?

Medicare to publiczny system ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy kto pracuje w Australii odprowadza ze swojej wypłaty 2% podatku na ten cel. Jeśli z jakiegoś powodu (np. tymczasowa wiza) nie jesteśmy objęci publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym, otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku w rocznym rozliczeniu. Jeśli zarabiamy powyżej $90000 (single) lub $180000 (rodziny), zapłacimy dodatkowe 1-1.5% (dokładna kwota zależy od kilku dodatkowych czynników). Dodatkowa opłata nie zostanie naliczona, jeśli mamy wykupione prywatne ubezpieczenie.

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że australijska opieka zdrowotna wydaje się być skomplikowana. Tak naprawdę poziom skomplikowania nie różni się zbytnio od tego co obserwujemy w Polsce - w przeciwieństwie do jakości usług. Te są na naprawdę wysokim poziomie. Lekarze nie patrzą na pacjentów jak na smutny obowiązek i starają się faktycznie pomóc. Szpitale są czyste, a posiłki nie są pośmiewiskiem internetu. Z drugiej strony na każdym kroku czają się dodatkowe opłaty i musimy poświęcić nieco czasu na naukę rozpoznawania pułapek.