Jak wyrobić australijskie prawo jazdy

pexels-photo-200967.jpeg

W jednym z poprzednich tekstów na temat Australii wspominałem, iż odległości są tutaj ogromne. Jeśli chcemy sprawnie poruszać się po mieście, niezbędny jest samochód. I tutaj dochodzimy do kwestii prawa jazdy. Od razu zaznaczę, że będę pisał pod kątem Victorii. Nie sprawdzałem jak procedura wygląda w innych stanach.

Urzędem odpowiedzialnym za wydawanie prawa jazdy (oraz resztę czynności związanych z tym dokumentem - rejestracja pojazdów, egzamin, opłaty, itd.) jest VicRoads. To tutaj musimy się udać, aby wyrobić Australijskie prawo jazdy. Zanim jednak to zrobimy powinniśmy się upewnić, że jest ono nam potrzebne, ponieważ wyrobienie dokumentu wiąże się z niemałym wydatkiem.

Przyjeżdżając do Australii na wizie tymczasowej nie musimy się martwić o australijskie prawo jazdy. W zupełności wystarczy polski dokument oraz jego tłumaczenie na język angielski. Aby nie było tak prosto, tłumaczenie musi być wykonane przez akredytowanego tłumacza. Na szczęście Australia akceptuje międzynarodowe prawo jazdy, więc wystarczy je wyrobić przed przyjazdem.

A jak wygląda sprawa, gdy przyjechaliśmy do Australii na wizie permanentnej lub taką wizę otrzymaliśmy na miejscu? W takim przypadku mamy sześć miesięcy na wymianę dokumentu. Sama procedura jest prosta, między innym dzięki temu, że polskie prawo jazdy jest uznawane w Australii i nie ma obowiązku zdawania egzaminu. Wyjątkiem od tej reguły są kierowcy poniżej 25 roku życia, którzy są zobligowani do zdania egzaminu.

Procedura wyrabiania australijskiego prawa jazdy wygląda następująco: * pierwsza wizyta - potrzebna do umówienia "właściwej" wizyty i uiszczenia opłaty w wysokości $20 (opłata za czas urzędnika). Właściwa wizyta zostanie umówiona na następny tydzień. * tłumaczenie polskiego dokumentu u akredytowanego tłumacza (koszt $70) * kolejna wizyta w urzędzie, podczas której przekazujemy tłumaczenie, robimy zdjęcie oraz uiszczamy opłatę w wysokości $70 za prawo jazdy ważne 3 lata lub $220 za dokument ważny 10 lat. * po około dziesięciu dniach otrzymamy nasze prawo jazdy pocztą.

Procedura prosta, ale jak widać, biurokrację trzeba nakarmić.

Aktualne informacje na temat australijskiego prawa jazdy można znaleźć na stronie VicRoads.